Danish English

Elite start list
1 - Elite Men Level A // Men
Bib Name Country Club Personal Best Category NC
1 Thijs Nijhuis DEN Viborg AM 62.46 Elite Men Level A DM
4 Abdi Ulad DEN Hvidovre Atletik og Motion 62.15 Elite Men Level A DM
5 Timon Theuer AUT Union St. Pölten 62.34 Elite Men Level A
6 Keneth Renju KEN 60.07 Elite Men Level A
7 Abe Tilahun ETH 60.25 Elite Men Level A
8 Amdework Walalegn ETH 58.53 Elite Men Level A
10 Zerei Kbrom NOR Elite Men Level A
11 Daniel Mateiko KEN Elite Men Level A
12 Solomon Berihu ETH 59.17 Elite Men Level A
13 Geoffrey Koech KEN 59.36 Elite Men Level A
14 Shadrack Kimining KEN 59.27 Elite Men Level A
15 Kahsay Atsbeha ETH 60.46 Elite Men Level A
16 Enos Kakopil KEN 61.56 Elite Men Level A

2 - Elite Women Level A // Women
Bib Name Country Club Personal Best Category NC
104 Gete Alemayehu ETH 68.23 Elite Women Level A
105 Beyenu Degefa ETH Elite Women Level A
106 Vivian Kiplagat KEN 66.38 Elite Women Level A
107 Tsehay Gemechu ETH 66.00 Elite Women Level A
108 Yitayish Mekonene ETH Elite Women Level A
109 Esther Chesang KEN 69.25 Elite Women Level A
110 Tadu Teshome ETH 69.09 Elite Women Level A
111 Hawi Feysa ETH Elite Women Level A
113 Nina Lauwart BEL 71.33 Elite Women Level A
114 Tabita Gichia KEN 68.18 Elite Women Level A

3 - Elite Men Level B // Men
Bib Name Country Club Personal Best Category NC
36 Mathias Moen NOR Oslostudentenes IK - Friidrett 68.46 Elite Men Level B
37 Dominic Bersee NED Olympus 70 66.30 Elite Men Level B
38 Dean Cooper-Cunningham GBR Sparta Elite Men Level B
39 Ollie Garrod GBR South London Harriers Elite Men Level B
40 Nicolas Dalmasso FRA ZOOM VOLT RUNNERS 66.32 Elite Men Level B
41 Victor Doblas ESP 70.00 Elite Men Level B
42 Isak Hellström SWE FK Studenterna 67.47 Elite Men Level B
43 Till Grommisch GER TLV Germania Überruhr Elite Men Level B
44 Dominik Fabianowski GER ASV Köln 66.30 Elite Men Level B
45 Christian Steinhammer AUT Ulc Mödling 63.36 Elite Men Level B
46 Sami Saku FIN IF Åland Elite Men Level B
47 Abdi Dawidh Rhoble SOM 66.00 Elite Men Level B
48 Adam Stacey CAN Leeds City AC 68.00 Elite Men Level B
49 Beek Hadler GER Elite Men Level B
50 Sergio Enriquez Castells ESP Pratenc AA 66.52 Elite Men Level B
51 Tommi Hytönen FIN Nurmijärven yleisurheilu 68.11 Elite Men Level B
52 Alberto Mondazzi ITA Atletica Casone Noceto 63.46 Elite Men Level B
53 Silas Bergmann GER Braunschweiger Laufclub 67.22 Elite Men Level B
54 Rok Puhar SLO Laufsport Bunert / Adidas Elite Men Level B
55 Reece Edwards AUS Belgrave Harriers 64.44 Elite Men Level B
56 Trond Ørjan Eide NOR Svorkmo NOI 66.47 Elite Men Level B
57 Joris Keppens BEL Runners' lab Athletics Team 67.22 Elite Men Level B
58 Adam Clarke GBR Aldershot Farnham & District 64.06 Elite Men Level B
59 Klas Johansson SWE Vegan Runners 66.12 Elite Men Level B
60 Kahsay Atsbeha Kasa ETH ADIDAS Elite Men Level B
61 Julien Jeandrée GER LG Kreis Ahrweiler Elite Men Level B
62 Erlend Sørtveit NOR Oslostudentenes IK - Friidrett 68.43 Elite Men Level B
63 Omar Nuur SWE IFK Växjö Elite Men Level B
64 Tony Payne THA ASICS THAILAND / NOTTS AC 67.05 Elite Men Level B
65 Shadrack Kipkemboi Kebebenei KEN individual Elite Men Level B
66 Jonathan Dahlke GER TSV Bayer Leverkusen Elite Men Level B
67 Saadi Khemchane FRA ASSA Sarreguemines Elite Men Level B
68 Alexander Schröder GER LG Kreis Lübbecke / ATSV Espelkamp Elite Men Level B
69 Ted Armgren SWE Dalasjö IK Elite Men Level B
70 Kevin Blackney CAN London Western Track and Field Club 64.41 Elite Men Level B
71 Nelson Kipruto KEN Elite Men Level B
72 Vitalis Kipruto KEN Elite Men Level B
73 Rolli Dominik SUI STB Bern Elite Men Level B
74 Daan Reintjes NED Running Team Liemers Elite Men Level B
75 Pasquale Roberto Rutigliano ITA Bitonto Runners Elite Men Level B
76 Johannes Teigland NOR IL Gular Elite Men Level B
78 Jørgen Korum NOR Oslostudentenes IK - Friidrett Elite Men Level B
84 Ronald Poel NED 68.59 Elite Men Level B
86 Martin Finne NOR Gular IL Elite Men Level B
98 Rasmus Ejbye Vadstrup DEN NBRO Running Elite Men Level B DM

4 - Elite Women Level B // Women
Bib Name Country Club Personal Best Category NC
90 Lotte Krause NED Elite Men Level B
91 Bo Ummels NED 72.13 Elite Men Level B
92 Eva Van Zoonen NED 78.12 Elite Men Level B
93 Jennifer Gulikers NED Elite Men Level B
94 Helle Blak Petersen DEN Viborg AM Elite Men Level B DM
126 Hanna Leemreize NED Aarhus Fremad Atletik Elite Women Level B
127 Michelle Pearson AUS Belgrave Harriers 74.44 Elite Women Level B
128 Nina Chydenius FIN Finland Elite Women Level B
129 Louise Wiker SWE Hässelby sk Elite Women Level B
131 Nancy Kimeli KEN Elite Women Level B
132 Jemimah Wandera KEN Elite Women Level B
133 Ida Bergsløkken NOR Ida Bergsløkken Elite Women Level B
134 Marcella Herzog NED Running Team Liemers Elite Women Level B
135 Jacelyn Gruppen NED HAC'63 Elite Women Level B
136 Tirza Van Der Wolf NED 75.53 Elite Women Level B

5 - National Championships // Men
Bib Name Country Club Personal Best Category NC
142 Anders Rømer DEN NBRO Running DM (Elite level B) DM
144 Rasmus Vidø DEN Team DistanceRunning.dk DM (Elite level B) DM
145 Frederik Johan Rørvold-Jørgensen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
147 Søren Jøhnk DEN Bagsværd Atletik Club DM (Elite level B) DM
148 Mads Martinus Bredtoft DEN Sparta DM (Elite level B) DM
151 Jeppe Garde DEN Aalborg AM DM (Elite level B) DM
153 Thomas Berner Møller-Lorentzen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
154 Thomas Ehlers DEN NBRO Running DM (Elite level B) DM
156 Christian Gaaei Jensen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
157 Jonas Frimer Kristiansen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
159 Guillermo Luis Salinas Ortega DEN Langgarverne DM (Elite level B) DM
161 Morten Stilling DEN Viborg AM DM (Elite level B) DM
162 Asbjørn Skaarup DEN Sparta DM (Elite level B) DM
164 Bjørn Hansen DEN Aalborg AM DM (Elite level B) DM
166 Thomas Esbensen DEN Herning Løbeklub DM (Elite level B) DM
172 Richard Dion Jensen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
174 Emil Foldager DEN SPÆN DM (Elite level B) DM
176 Oliver Bredgaard DEN Sparta DM (Elite level B) DM
178 Anders Aagaard Hansen DEN Blovstrød Løverne DM (Elite level B) DM
179 Marcus Rønn DEN Blovstrød Løverne 67.32 DM (Elite level B) DM
180 Anders Bonde DEN Herning Løbeklub DM (Elite level B) DM
181 Martin Olesen DEN Team Hechmann Sport 66.21 DM (Elite level B) DM
182 Joachim Rønsholt DEN Sparta DM (Elite level B) DM
183 Jakob Gade Pedersen DEN Team Hechmann Sport 69.29 DM (Elite level B) DM
184 Rune Bækgaard DEN Team Hechmann Sport 64.37 DM (Elite level B) DM
185 Christian Birch Okkels DEN Team Hechmann Sport 67.26 DM (Elite level B) DM
187 Andreas Lommer DEN Odense Atletik 63.52 DM (Elite level B) DM
188 Kasper Laumann Hartlev DEN Team Hechmann Sport DM (Elite level B) DM
190 Steffen Falch DEN VO2RC 68.30 DM (Elite level B) DM
191 Jacob Rudjord Therkildsen DEN Aarhus Fremad Atletik DM (Elite level B) DM
192 Jonas Fusager DEN Aarhus Fremad Atletik DM (Elite level B) DM
193 Stefan Gudmundsson DEN SNIK DM (Elite level B) DM
194 Søren Rohde DEN NBRO Running 67.19 DM (Elite level B) DM
196 Claus Grønbech DEN SNIK DM (Elite level B) DM
197 Omar Hassan ETH Aarhus Gymnastikforening af 1880 65.38 DM (Elite level B)
198 Frederik Ernst DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
199 Jacob Sommer Simonsen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 66.16 DM (Elite level B) DM
200 Niels Peter Nielsen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
202 Rasmus Lindgren DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
203 Kasper Skov DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 67.19 DM (Elite level B) DM
204 Michael Jensen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
205 Mikael Johnsen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 68.30 DM (Elite level B) DM
206 Morten Green DEN Team Hechmann Sport 66.31 DM (Elite level B) DM
208 Patrick Hansen DEN Herning Løbeklub DM (Elite level B) DM
209 Magnus Dewett DEN Randers Freja DM (Elite level B)
214 Andreas Bjerring DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
217 Oliver Korfitsen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
218 Esben Krogh Rasmussen DEN Sparta 67.28 DM (Elite level B) DM
221 Seppo Hiltunen DEN Greve Trim DM (Elite level B) DM
223 Emil Zeng Skovhøj DEN Amager Atletik Club DM (Elite level B) DM
227 Morten Hesselbjerg DEN NBRO Running 68.35 DM (Elite level B) DM
228 Nikolaj Dam DEN Sparta DM (Elite level B) DM
229 Jakob Johannessen DEN Aarhus 1900 DM (Elite level B) DM
230 Ulrik Heitmann DEN Aarhus 1900 66.32 DM (Elite level B) DM
231 Malthe Nielsen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
232 Jesper Faurschou DEN Herning Løbeklub 64.01 DM (Elite level B) DM
234 Jesper Andkjær Larsen DEN Team Hechmann Sport DM (Elite level B) DM
236 Rene Agger DEN Aalborg AM DM (Elite level B) DM
237 Asser Nielsen DEN Team Hechmann Sport DM (Elite level B) DM

5 - National Championships // Women
Bib Name Country Club Personal Best Category NC
141 Pia Joan Sørensen DEN AC Pain DM (Elite level B) DM
143 Kamilla Sofie Vallin DEN VO2RC 80.51 DM (Elite level B) DM
146 Camilla Sofie Linander DEN Sparta DM (Elite level B) DM
149 Lilly Cordes DEN Sparta DM (Elite level B) DM
150 Maria Greis Brandt DEN Køge Atletik DM (Elite level B) DM
152 Emma Aaen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
155 Camilla Prisak Pedersen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
158 Ninkie Bendtsen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
160 Michelle Poulsen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
163 Louise Lund Nielsen DEN VO2RC DM (Elite level B) DM
165 Lene Broberg DEN SIK80 DM (Elite level B) DM
167 Nanna Bové DEN Sparta DM (Elite level B) DM
168 Louise Kjærulff Tietze DEN VO2RC DM (Elite level B) DM
169 Lea Tybirk DEN Aarhus Fremad Atletik DM (Elite level B) DM
170 Cecilie Mikkelsen DEN Sparta 78.50 DM (Elite level B) DM
171 Stine Muldbak Andersen DEN Sparta 81.19 DM (Elite level B) DM
173 Mette Müller DEN Herlev Løbe og Atletikklub DM (Elite level B) DM
175 Kathrine Højgaard Hansen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
186 Kristine Matz DEN NBRO Running DM (Elite level B) DM
189 Annie Saugstrup DEN Sparta DM (Elite level B) DM
195 Karina Sørensen DEN SNIK DM (Elite level B) DM
207 Camilla Balle Bech DEN Sparta 84.45 DM (Elite level B) DM
210 Nanna Buch Pedersen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 80.50 DM (Elite level B) DM
211 Benedikte Nyholm Bangsgaard DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 84.45 DM (Elite level B) DM
212 Patricia Poulsen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
213 Hanne Loff DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
215 Lise Kandborg Sørensen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 80.44 DM (Elite level B) DM
216 Line Røjkjær Rasmussen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM
219 Annah Ritah Nagadya DEN Peak4Ever 78.41 DM (Elite level B) DM
220 Maria Larsen DEN Sparta DM (Elite level B) DM
233 Signe Øllgaard DEN Team Hechmann Sport 83.01 DM (Elite level B) DM
235 Marie Mørch DEN Sparta DM (Elite level B) DM
238 Emilie Østergård Larsen DEN Aarhus Gymnastikforening af 1880 DM (Elite level B) DM


Sparta Kundeservice | Gunnar Nu Hansens Plads 11 | 2100 København Ø