Danish English

Elite start list
Elite A Men
Bib Name Country Club Personal Best NC
1 Daniel Kipchumba KEN 59:06* Halfmarathon PB
2 Kiprotich Kirui KEN 2:08:48
3 Edwin Kimaiyo KEN 2:09:12
5 Husen Mohammed ETH 2:09:53
6 Luke Kibet KEN 2:08:45
7 Martin Musau UGA 2:10:15
8 Benjamin Malot KEN 63:01* Halfmarathon PB
9 Thijs Mathisen Nijhuis DEN Viborg AM 2:10:57 DM
10 Henok Tesfaye ERI 2:10:08
11 Yohans Mekasha ETH 2:15:15
12 Paul Eyanae KEN 2:15:28
14 Terefa Debela ETH 2:10:15
15 Samuel Kiplimo KEN 2:09:41
16 Kibrom Weldemicael ERI 2:09:36
17 Berhane Tsegay ERI

Elite A Pace
Bib Name Country Club Personal Best NC
19 Bekele Muluneh Pace ETH
20 Jacob Simonsen Pace DEN
37 Abebe Addisu Pace ETH
38 Asmund Biesbjerg Pace DEN
39 Christopher Meulengracht Pace DEN
108 Yolo Nikolov BUL

Elite A Women
Bib Name Country Club Personal Best NC
21 Helah Jelegat Kiprop KEN 2:21:27
22 Gladys Chesir KEN 2:24:51
23 Muluhabt Tsega ETH 2:25:48
24 Linah Cheruto KEN 70:22* Halfmarathon PB
25 Yenenesh Dejene ETH 73:59
26 Meselech Alemayehu ETH
27 Melkam Wale ETH 72:42* Halfmarathon PB
28 Pascalia Jepkogei KEN 2:33:28
29 Agnes Keino KEN 75:04* Halfmarathon PB
30 Zinah Senbeta ETH 2:30:29
31 Militsa Mircheva BUL 2:35:03

Elite B Men
Bib Name Country Club Personal Best NC
41 Tom Fairbrother GBR Clapham Chasers 2:31:16
42 Paul Whittaker GBR Road Runners Club 2:24:39
43 Even Bentzen Løvås NOR Halden IL 69:39* Halfmarathon PB
44 Youssef Es-Soulami MAR 2:30:41
45 Magnus Warvik NOR SK Vidar 2:25:41
46 Bert Mensaert BEL RC TIenen 2:29:54
47 Niklas Henningsson SWE Sundbybergs IK 2:27:56
48 Paul-Alain Bugnard FRA Barbès Runners 2:27:38
49 Jason Porter GBR 2:28:43
50 Thomas Toth CAN 2:16:28
51 Oskar Jönsson SWE Örgryte IS 2:29:10
52 Dale Seddon GBR Candy Racing 2:31:20
53 Stephane Raudin FRA team lenglen 2:27:09
54 Adrian Bednarek POL adrianbednarek.pl 2:30:44
55 Erik Landström SWE Doxa AB 2:31:06
56 Jens Ljunggren SWE
57 Maarten Zeegers NED GSAV Vitalis 2:31:35
58 Mario Carreira POR 2:29:50
59 Molle Olson SWE Källbottens IK / Team Salomon 2:29:49
60 Egidijus Adomkaitis LTU Lithuanian blind sport federation 2:27:19
61 Jakob Gade DEN 2:27:49
62 Charlie Sandison GBR FULHAM RUNNING CLUB 2:25:14
63 Kim Andersson SWE Umara Sports Club 2:31:54
64 Alberto Suarez Laso ESP DELIKIA 2:21:47
65 Kasper Laumann Hartlev DEN HRC / Hildrum Fys / Løberen 2:24:47 DM
66 Thomas Halloway GBR TEAM BLIZARD 72:26* Halfmarathon PB
67 Samuel Russom ERI Hässelby 2:13:38
68 Daviti Kharazishvili GEO 2:16:17
70 Rolf Steier USA SK Vidar 2:21:25
71 Håvard Haukenes NOR ILI Bul
72 Adrián Iglesias Redondo ESP TOSCAF RECTA FINAL 69:04* Halfmarathon PB
74 Morten Stilling DEN Viborg AM 2:26:21
75 Nuno Lopes POR Clube Desportivo Feirense 2:16:40
76 Andreas Lommer DEN Odense Atletik 2:17:42 DM
78 Marius Skeide Ruth NOR Spirit Friidrettsklubb 2:23:44
79 Antonio Roca-Diaz DEN NBRO Running 2:28:08 DM
80 Mark Olsen DEN HRC 2:17:59 DM
81 Jesper Andkjær Larsen DEN HRC 2:27:13 DM
82 Mads Kragh DEN Sparta - JP 2:27:17 DM
83 Yusuke Tamura JPN Kurosaki 2:17:49
84 Martin Egebjerg Olesen DEN HRC / Marathon Sport 2:14:35 DM
85 Thomas Møller-Lorentzen DEN Sparta 2:26:05 DM
87 Dario Ivanovski MKD MK Delta 2:21:27
88 Jesper Faurschou DEN Herning Løbeklub 2:16:15 DM
89 Rune Bækgaard DEN AGF Atletik 2:14:35 DM
90 Misha Declerck BEL AVMO 69:45* Halfmarathon PB
91 Rasmus Jessing DEN NBRO Running 2:29:57 DM
93 Giorgio Bizzarri ITA SSLazioAtleticaleggera
94 Jacob Wæver DEN NBRO 2:22:29 DM
95 Ed Goddard AUS ASICS 2:13:45
96 Morten Green DEN HRC 2:31:11 DM
97 Jacob Dahl DEN Sparta Atletik og Løb 69:46* Halfmarathon PB DM
98 Kasper Skov DEN AGF Atletik 67:19* Halfmarathon PB
99 Sebastian Matz Nielsen DEN Aarhus Fremad Atletik 72:00* Halfmarathon PB DM
100 Brian Arreborg Hansen DEN NBRO 2:26:18 DM
101 Joakim Svolgaard DEN Sparta 71.52* Halfmarathon PB DM
102 Asser Nielsen DEN Hechmann Racing Club 2:28:49 DM
103 Rasmus Dall-Hansen DEN Sparta 2:31:29 DM
104 Klas Johansson SWE Vegan Runners
106 Abdi Dawidh Rhoble SOM Somalia 2:24:06
107 Mikael Johnsen DEN AGF
109 Christian Birch Okkels DEN HRC DM
110 Trond Atle Smedsrud NOR
111 Tesfamariam Solomon SUI

Elite B Women
Bib Name Country Club Personal Best NC
160 Samantha Fecteau USA Barbès Runners 2:50:30
161 Frida Michold SWE IK Akele 2:54:55
162 Ashley Paulson USA n/a 2:40:07
163 Johanna Bäcklund SWE Runacademy IF 2:35:10
164 Sanna Mustonen SWE Hässelby SK 2:35:17
165 Kathryn Fluehr USA 2:49:45
166 Bouchra Lundgren Eriksen DEN SLDG/ Klub100 Marathon Danmark 2:46:34 DM
167 Camille Chaigneau FRA
168 Ausra Garunksnyte LTU Lithuanian blind sport federation
169 Marije Geurtsen NED Hellas 2:42:45
170 Chirine Njeim LIB WindRunners 2:36:40
171 Malin Starfelt SWE Runacademy IF 2:38:40
172 Maria Grazzia Bianchi VEN 2:43:41
173 Adrijana Pop Arsova MKD AK Delta 2:40:36
174 Annie Bersagel NOR IK Tjalve 2:28:29
175 Karen Ehrenreich DEN Aarhus 1900 74:45* Halfmarathon PB DM
176 Suvi Miettinen FIN Helsingin KisaVeikot 2:40:33
178 Maria Sagnes Wågan NOR IK tjalve 2:35:34
179 Camilla Bønøgård NOR Gimle IF 2:47:27
180 Camilla Balle Bech DEN Sparta 2:54:49 DM
181 Camilla Elofsson SWE Terrible Teusdays AC 2:35:09
182 Hanna Vandenbussche BEL AVR 2:34:44
183 Emily Greve Somerset DEN Aalborg Atletik og Motion 81:51* Halfmarathon PB DM
184 Lene Broberg DEN SIK80 82:56* Halfmarathon PB DM




Sparta | sparta@sparta.dk | Gunnar Nu Hansens Plads 11 | 2100 København Ø