Danish English

Danish championship start list
Elite A Men
Bib Name Country Club Personal Best
9 Thijs Mathisen Nijhuis DEN Viborg AM 2:10:57

Elite B Men
Bib Name Country Club Personal Best
65 Kasper Laumann Hartlev DEN HRC / Hildrum Fys / Løberen 2:24:47
76 Andreas Lommer DEN Odense Atletik 2:17:42
79 Antonio Roca-Diaz DEN NBRO Running 2:28:08
80 Mark Olsen DEN HRC 2:17:59
81 Jesper Andkjær Larsen DEN HRC 2:27:13
82 Mads Kragh DEN Sparta - JP 2:27:17
84 Martin Egebjerg Olesen DEN HRC / Marathon Sport 2:14:35
85 Thomas Møller-Lorentzen DEN Sparta 2:26:05
88 Jesper Faurschou DEN Herning Løbeklub 2:16:15
89 Rune Bækgaard DEN AGF Atletik 2:14:35
91 Rasmus Jessing DEN NBRO Running 2:29:57
94 Jacob Wæver DEN NBRO 2:22:29
96 Morten Green DEN HRC 2:31:11
97 Jacob Dahl DEN Sparta Atletik og Løb 69:46* Halfmarathon PB
99 Sebastian Matz Nielsen DEN Aarhus Fremad Atletik 72:00* Halfmarathon PB
100 Brian Arreborg Hansen DEN NBRO 2:26:18
101 Joakim Svolgaard DEN Sparta 71.52* Halfmarathon PB
102 Asser Nielsen DEN Hechmann Racing Club 2:28:49
103 Rasmus Dall-Hansen DEN Sparta 2:31:29
109 Christian Birch Okkels DEN HRC

Elite B Women
Bib Name Country Club Personal Best
166 Bouchra Lundgren Eriksen DEN SLDG/ Klub100 Marathon Danmark 2:46:34
175 Karen Ehrenreich DEN Aarhus 1900 74:45* Halfmarathon PB
180 Camilla Balle Bech DEN Sparta 2:54:49
183 Emily Greve Somerset DEN Aalborg Atletik og Motion 81:51* Halfmarathon PB
184 Lene Broberg DEN SIK80 82:56* Halfmarathon PB

Non-elite Men
Bib Name Country Club Personal Best
1472 Ole Sørensen DEN Esbjerg Atletik og Motion
1475 Frank Barrit DEN Esbjerg Atletik og Motion
1805 Ralph Johannsen DEN FIF
1858 Niels Bruun DEN Løbeholdet Rønde
1922 Niels-Henrik Sejthen DEN SNIK Atletik
2079 Harry Cilleborg DEN Klub 100 Marathon Danmark
2113 Jonas Bæk DEN AR CPH
2195 Jonas Ingvardsen DEN Hechmann Racing Club
2269 Lasse Bak-Jensen DEN Nordtrim
2427 Rasmus Vidø DEN Team DistanceRunning.dk
2479 Søren Møller Nielsen DEN FIF
3179 Frederik Wester DEN No Chance Crew U23
3528 Anders Steen Nielsen DEN Aalborg Atletik
4551 Rune Damholdt DEN AGF Atletik
4575 Lars Østergaard DEN Sparta - Team JP
4651 Emil Alexander Steenslev DEN Sparta
4729 Martin Freddy Guhle DEN Sparta
4817 Pétur Haukur Jóhannesson ISL Fjordager IF
5109 Nicolai Madsen DEN Sparta
5114 Antonino Castrone DEN Sparta
5188 Frank Robben DEN Sparta
5218 Rune Fruergaard DEN
5342 Mads Berggreen DEN Esbjerg atletik & motion
5740 Jens Rix DEN Randers Freja Triatlon
6102 Joakim Korslund DEN adidas Runners Copenhagen
6261 Finn Sunde DEN Sparta
6334 Dan Gilling Brunholt DEN Sparta
6372 Christian Gaaei Jensen DEN Sparta
6451 Anders Randolf DEN Furesø Løbeklub
6850 Jacob Lildballe DEN Sparta
7515 Kasper Kousgaard DEN HGATM / Team Bonde
7614 Kristian H. Kjeldsen DEN Klub 100 Marathon Danmark
7754 Dennis Matzen DEN Sparta
7869 Stefan Bechmann DEN HRC
7934 Tim Laursen DEN Vexa HLM Running
7999 Oliver Erdmann DEN NBRO U23
8048 Isak Sloth Berg-Sørensen DEN NBRO Running
8318 Alexander Prien DEN Hinnerup Løberne
8533 Jonatan Sandager Hansen DEN Sparta Team JP
8579 Kim Gøllnitz DEN Adidas Runners Copenhagen
8663 Henrik Svanholt DEN TIK løberne
8687 Yusuf Okutan TUR Adidas Runners Copenhagen
8740 Lennarth Østergaard DEN Nordtrim
8896 Mike Andersen DEN Vexa HLM Running
8925 Jesper Greve DEN Vexa HLM Running/Viborg Politi
9165 Davood Djalilian DEN HGATM
9297 Pumaen . DEN Puma Denmark / Pumaens Trappeton / AC PAIN
9318 Yassin Nilsson Bour-Hil DEN adidas Runners Copenhagen
9324 Henrik Van Komen Poulsen DEN FundRacers
9468 Mathias Marcussen DEN Adidas Runners Copenhagen
9537 Morten Hastrup DEN Hareskovens Triathlon Klub
9667 Oscar Hellström SWE NBRO
9709 Hans-Christian Køie Poulsen DEN Sparta
9789 Anders Brixen Bojesen DEN SNIK / Runners United
9823 Henrik Filskov DEN Sparta
9843 Frederik Bak DEN Adidas runners cph
9850 Jan Reichl DEN Hareskovens Triathlon Klub
9882 Andreas Thyrring DEN NBRO Running
9913 Kim Malmqvist DEN Herlev løbe- og atletikklub
9937 Carsten Sillehoved DEN Søam / ww.rksea.dk
10122 Kim Hermansen DEN SØAM
10134 Martin Gudmand DEN Novozymes løbeklub
10143 Preben Rasmussen DEN Ikast atletik og motion
10178 Daniel Sandstrøm DEN Amager Atletik Club
10276 Jesper Harrild Sørensen DEN Sparta - Team JP
10496 Henrik Langkilde DEN SNIK Atletik
10525 Frank O'carroll IRL Sparta
10585 Adam Helms DEN MRC / FIF
10708 David Rørdam DEN NBRO Running
10784 Kasper Rebenstorf DEN Hareskovens Triathlon Klub / Bagsværd Atletik Klub
10795 Peter Køhling DEN Haderslev IF
10810 Patrick Hyldgaard DEN Pad og de muntre svende
10811 Erik Rasmussen DEN Sparta
10814 Sebastian Bennetsen DEN Sparta
10859 Thomas Wager DEN
10867 Bent Olsvig DEN Aarhus 1900 Kick
10890 Sigurd Brinck DEN Sparta Team JP
10905 Mads Eskar DEN NBRO
10923 Jesper Reinholt DEN Holstebro Løbeklub x MSR
10935 Peter Rask Møller DEN SigmaTri/ Pumaens Trappeton
10971 Peter Arhnung DEN HSOK
10972 Takashi Mochizuki JPN
10987 Sune Larsen DEN HSOK
10993 Peter Rosendal DEN Degnemoseløberen/PACER
11051 Thomas Svare Ehlers DEN NBRO Running
11054 Lars Pantmann DEN Sparta
11077 Claus Mouritsen DEN Sparta
11084 Rasmus Rovelt Andreasen DEN
11087 Michael Stewart Fogh DEN adidas Runners Copenhagen
11097 Asbjørn Skaarup DEN Sparta / Team R
11175 Christian Nørgaard Nielsen DEN Aalborg Atletik og Motion
11177 Jonas Wedel Larsen DEN The Spear
11179 Ole Rejkjær DEN Sparta
11190 Jonas Kvottrup Nielsen DEN AGF Atletik
11198 Guner Veliovski DEN Sparta
11204 Henrik Rentoft Larsen DEN Sparta
11249 Martin Woergaard Kjær DEN Sparta
11251 Claus Lindbjerg DEN SØAM
11264 Jørgen Mølholm DEN Blovstrød Løverne
11266 Mikkel Meldgaard Nielsen DEN Aalborg Atletik og Motion
11273 Jørgen Thyme DEN Hareskovens Triathlon Klub
11277 Jonas Berg DEN Herning løbeklub
11301 Jan Bertram Hansen DEN Sparta
11320 Jacob Dahl DEN
11321 Morten Stilling DEN Viborg AM
11326 Kasper Skov DEN AGF Atletik
11387 Jørgen Thorup DEN Team Thorup
11491 Christian Ruder DEN F.P.I.
11518 Kasper Larsen DEN Fjordløberne
11553 Jonas Johansson DEN Bagsværd Atletik Club/Runners United
11622 Torben Johansen DEN

Non-elite Women
Bib Name Country Club Personal Best
258 Birthe Hauerbach DEN FIF
1758 Fran Owen GBR Sparta
2026 Pernille Hertel DEN FIF
2132 Bettina Guldbæk DEN Bagsværd atletik Club
4234 Luisa Ghose GER Sparta
4946 Maia Lervad DEN Aarhus 1900 Kick
6115 Susanne Michelsen DEN Sparta
6393 Mette Sommer Fritze DEN Sparta
6400 Nicoline Miller DEN Sparta
7553 Sascha Ethelberg DEN Sparta
7785 Johanne Prisak Pedersen DEN Sparta
7845 Signe Schmid DEN AC Pain
7964 Simone Kronborg DEN EY/FIF
8746 Ninkie Bendtsen DEN Sparta
9475 Sophie Klarskov DEN NBRO Running
9562 Victoria Rosberg DEN NBRO Running
9778 Nete Dencher DEN SNIK
9828 Bonnie Ridderberg DEN TRI4
9851 Raksha Huus DEN SØAM
9889 Alberte Hallgren DEN
9909 Vibeke Strube DEN Fløng Kondi
10146 Karina Sørensen DEN SNIK
10173 Stine Schønning DEN NBRO Running
10808 Kristina Sandager DEN Sparta
10924 Birgitte Eskebjerg DEN Sparta
10984 Mille Ree DEN Nbro Running
11016 Pernille Gram DEN Sparta
11022 Lilly Cordes DEN Sparta
11039 Sandra Strandberg DEN NBRO Running
11091 Nina Fleron DEN Adidas Runners Copenhagen
11092 Freja Mørch DEN Adidas Runners Copenhagen
11327 Emily Greve Somerset DEN Aalborg Atletik og Motion
11442 Karina Wojcik Otto DEN NBRO Running




Sparta | sparta@sparta.dk | Gunnar Nu Hansens Plads 11 | 2100 København Ø